Moment, gdy dziecko ma zostać przedszkolakiem jest często wyzwaniem i bywa  stresujący, zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
Nie ma co się dziwić - jest to nowy etap i Maluch nie do końca rozumie na czym polega przedszkole, dlatego warto ten temat przybliżyć dziecku już odpowiednio wcześnie. W tym świetnie pomogą Wam książki związane z adaptacją w przedszkolu. Poniżej znajdziesz nasze propozycje :)

Zapewne świętym pomysłem, wykorzystywanym przez wielu rodziców jest także ulubiony pluszak, lalka czy zabawka, którą dziecko zabiera za sobą. Przypomina mu ono dom, daje poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. Ulubione pluszaki, lalki czy zabawki są towarzyszem wielu przygód i ważnych wydarzeń w życiu dziecka, nie może go zabraknąć podczas tego wyjątkowego wydarzenia. :)

Ważne jest też, by wytłumaczyć dziecku, czym jest przedszkole, jak będzie spędzać tam czas, jak będzie wyglądać jego codzienność. W tym wpisie przedstawimy i krótko omówimy kilka propozycji książkowych, przetestowanych przez nas, które doskonale nadają się do adaptacji przedszkolaka.

Zaczynajmy!Kolejność przypadkowa. :)

Kicia Kocia w przedszkolu


Kicia Kocia zaprasza, by spędzić razem z nią dzień w przedszkolu. :) Znana dzieciom i uwielbiana przez nie Kicia Kocia będzie dobrym pomysłem na wprowadzanie dziecko w przedszkolny świat.

Z ulubioną bohaterką, której się ufa, cały proces będzie znacznie przyjemniejszy. :)
Na stronach książeczki, możemy obserwować, jak Kici Koci mija dzień - od pobudki i szykowania się do przedszkola, po cały dzień spędzony w przedszkolu na zabawach i różnych małych przygodach.

Akademia Mądrego Dziecka. Kolorowy świat: W przedszkoluJedna z bestsellerowych książeczek w naszej ofercie dotyczącej tematyki przedszkola :) Bardzo atrakcyjna dla dzieci ze względu na ilość niespodzianek do odkrycia, przesuwanych elementów czy otwieranych okienek.

Książeczka z mniejszą ilością tekstu, ale za to pięknie ilustrowana z dużą ilością obrazków, które możemy wspólnie z dzieckiem omawiać. Idealna także dla dzieci rozpoczynających żłobek, lub młodszych przedszkolaków. Dzięki ruchomym elementom i otwieranym okienkom, dziecko jest maksymalnie zaangażowane w historię, która dzieje się na stronach książki. Kolorowe obrazki dokładnie pokazują, jak może wyglądać przedszkole, co się w nim znajduje, przykładowy przebieg dnia. Podczas przeglądania książki, dziecko może zadawać wiele pytań, które zaspokoją jego ciekawość, uspokoją jego obawy i pobudzą radość i ekscytację w oczekiwaniu na nowy etap. :)


Kolorowy potwór idzie do przedszkola


Tekst napisany bardzo lekko i z humorem z pewnością rozwieje najgęstsze chmury obaw związanych z zostaniem przedszkolakiem. :) Kolorowy Potwór również zaczyna ten etap i lekko się go obawia. Na stronach książki obserwujemy jak pakuje swój plecak jak na daleką wyprawę, gdzie rzeczywistość okazuje się bardzo ciekawa, miła i sympatyczna! Kolorowy Potwór poznaje kolegów i koleżanki, wspólnie spędzają czas na zabawach i zajęciach, jedzą pyszny obiad. Zachowanie Kolorowego Potwora jest zabawne i wywołuje uśmiech na twarzy. Książka pokazuje, że w naszej głowie lęk bardzo wyolbrzymia wiele rzeczy, a gdy doświadczamy ich w rzeczywistości - okazują się często zupełnie inne. :) Nie warto martwić się na zapas!


Tola w przedszkolu


Pozycja idealna dla starszych przedszkolaków, ponieważ książka ma już więcej tekstu. W tej książce dzieci towarzyszą Toli w przedszkolnych przygodach. Razem z nią poznają Helenkę, najmłodsze dziecko w przedszkolu, razem z nią pójdą zjeżdżać zimą na jabłuszku, razem z nią będą się martwić gdy mama Toli nie odbierze jej na czas, razem a nią upieką pyszną pizze.
Sytuacje w przedszkolu bywają różnorodne i od dziecka zależy jak będzie do nich podchodzić - ta książka świetnie to pokazuje. Warto omówić z dzieckiem każdy rozdział, przedstawić hipotetyczne sytuacje oraz możliwości radzenia sobie z nimi. Dzięki Toli i jej przygodom w przedszkolu dziecko z pewnością nabierze więcej odwagi i w dobrym humorze rozpocznie ten wspaniały czas.


Rok w przedszkoluNa pierwszych stronach książki dziecko możne poznać wszystkie dzieci oraz innych bohaterów i zaobserwować, jak bardzo różnią się od siebie. Mają różne zainteresowania, różny wygląd (zdecydowanym atutem jest, że do przedszkola uczęszcza ciemnoskóra dziewczynka oraz chłopiec poruszający się na wózku inwalidzkim).
"Rok w przedszkolu" to książka obserwacyjna, która prezentuje co działo się w przedszkolu podczas kilka ważniejszych świąt. W książce brak tekstu, dlatego dziecko może każdą przedstawioną sytuację interpretować na milion sposobów - to doskonała okazja by wybadać jego ewentualne lęki i o nich porozmawiać, ukazać drugą stronę, rozwiać wątpliwości, dodać otuchy.
Kolorowe strony pełne są gwaru, zabawy - rodzic z pewnością poczuje silny napływ wspomnień. :) Książka pokazuje, jak fantastycznym miejscem jest przedszkole.

Świetna pozycja rozwijająca spostrzegawczość i wyobraźnię. Za każdym razem można zauważyć w niej coś innego :)Leon w przedszkoluKto najlepiej zrozumie obawy dziecka? Drugie dziecko! A zwłaszcza takie, które znajduję się w dokładnie takiej samej sytuacji. Dlatego książka "Leon w przedszkolu" jest doskonałą propozycją - zarówno dla młodszych i starszych przedszkolaków. Książkę wyróżniają piękne, dziecięce ilustracje i niewielka ilość tekstu.
Rozpoczęcie przedszkola opowiadane z perspektywy Leona, który właśnie rozpoczyna tę przygodę, otwiera oczy rodzicom, na co warto zwrócić uwagę, przygotowując dziecko do tego ważnego wydarzenia. W końcu to nowy etap w życiu całej rodziny. :)
Leon nieco się obawia rozpoczęcia przedszkola i tego, jak tam będzie. Wchodząc na salę widzi dzieci, które płaczą. Sam jednak postanawia być dzielnym. Po zakończonym dniu oddycha z ulgą, że to już koniec. Mama uświadamia go, że do przedszkola będzie chodził co rano. Co ciekawe, okazuje się, że Leon bardzo polubił swoje przedszkole i z przyjemnością tam uczęszcza, w końcu dzieje się tam tyle ciekawych rzeczy!Mysia w przedszkoluKsiążeczka dla dzieci idących do żłobka oraz młodszych przedszkolaków. :)
Książka opowiada o tym, co Mysia robi w przedszkolu. Otwierane okienka oraz przesuwne elementy zainteresują Maluszka, który z zaciekawieniem będzie zaglądał co się pod nimi znajduje. Prosty, zrozumiały tekst o zajęciach Mysi nakreśli Maluszkowi, że w żłobku/przedszkolu spędza się dzień na przyjemnej zabawie i czas spędzany tam, będzie bardzo miłym czasem.
Dzięki tej książce Maluszki z większą odwagą rozpoczną nowy etap.


MiłośćJednym z największym lęków dzieci zaczynających przedszkole jest brak rodzica obok. W końcu dziecko, które dotychczas było pod opieką mamy lub taty, teraz samodzielnie będzie musiało stawić czoło różnym wyzwaniom.  Książka "Miłość" wydawnictwa Zielona Sowa pięknie przedstawia uczucie łączące rodziców z dzieckiem. Tosia, która idzie do przedszkola, ma specjalną nitkę, która łączą ją mamą. Ta nitka to silna więź i miłość, którą się obdarzają. Dzięki tej nitce Tosia jest odważniejsza, czuje się bezpieczna i kochana. Ta pozycja pozwoli oswoić się z uczuciem lęku przed rozstaniem z mamą.

"Miłość" to książka, która może być świetną pozycją przygotowującą do przedszkola, ale również dobrą okazją do rozmowy o uczuciach, o tym, że każdy czasem zawodzi, ale to nie oznacza końca miłości. Książka pokazuje, że rodzice obdarzają miłością dziecko zawsze, nawet gdy są bardzo daleko, spóźniają się. W przystępny sposób obrazuje problem i podsuwa pomysł, jak radzić sobie z tęsknotą.

Książka bardzo porusza i z pewnością warto ją mieć w biblioteczce dziecięcej :)

Witaj, przedszkole!Krzyś niedługo rozpoczyna przedszkole, a Twoje dziecko razem z nim może kroczyć przez tą przygodę, dzieląc razem z nim jego strachy i obawy oraz obserwując jak stopniowo się zamieniają w radość i szczęście.
Krzyś na wakacjach wyłapuje, że rodzice zaczynają dyskutować o przedszkolu. Chłopiec nie chce do niego iść, w domu z mamą jest mu najlepiej. Daje się jednak namówić, by iść na dzień zapoznawczy. Dzień ten lekko rozwiewa jego obawy, ale gdy przychodzi czas rozpoczęcia przedszkola, pojawiają się one na nowo.
Książka pokazuje z czym mierzą się dzieci, jakie uczucia im towarzyszą. Towarzysząc Krzysiowi, dzieci będą mogły "podglądać" jak przebiega dzień w przedszkolu: pierwsze spacery, pierwsze bale, pierwsze święta. Pozwoli im to ujrzeć przedszkolną codzienność jako coś ciekawego, wesołego, rozwieje ich wątpliwości. Książka ma bardzo duży wpływ na dzieci i dodaje odwagi, pozwalając utożsamić się z głównym bohaterem :)


Powyższe tytuły, w naszej ocenie, są niezwykle pomocne w przygotowaniu dziecka do przedszkola, nowej rzeczywistości, radzenia sobie z różnymi, być może niezrozumiałymi emocjami. Zapewne wielu z Was, Drodzy Rodzice, pamięta swoje odczucia odnośnie rozpoczynania przygody przedszkolnej. Mając na względzie uczucia dzieci, zadbajmy o to, by przed tym etapem czuły się całkowicie bezpieczne, kochane, ważne. Bądźmy dla nich wsparciem i pokażmy im, że przedszkole może być piękną, wesołą codziennością. Wykażmy też zrozumienie dla różnych emocji dziecka, że może odczuwać niepewność i lęk i zarówno ekscytację i radość.

Z pewnością powyższe pozycje książkowe pomogą Wam przygotować się do tego etapu.

Polecamy też zajrzeć do kategorii książek dla dzieci idę do przedszkola, w której znajdziecie jeszcze więcej pozycji dotyczących książek o przedszkolu i tematyce adaptacji w przedszkolu.

Koniecznie podzielcie się z nami, które propozycje Wam się najbardziej spodobały.

Share this post

comments (0)

No comments at this moment