Gry kooperacyjne

Dziecko idąc do przedszkola często przeżywa lekki szok, gdy jest zachęcane do współpracy z rówieśnikami. Nauczone, że samo decyduje czym się bawi i kiedy, jak ma zabawa wyglądać – nie może początkowo odnaleźć się w tej nowej sytuacji. Rodzicom, którzy chcieliby uniknąć tego problemu, polecamy gry kooperacyjne, w których nie ma przeciwników, tylko wszyscy grają do jednej bramki. Decyzje podejmowane są wspólnie, po przedyskutowaniu wszystkich za i przeciw. Umiejętność współpracy jest bardzo potrzebna w życiu, w szkole podczas różnych gier, konkursów, zadań, a w dorosłym życiu – w pracy.

Zwierzaki na Arktyce, Mali Detektywki, Kotek Psotek – to jedne z pierwszych gier, które możesz zaproponować swojemu dziecku.

Dla starszych dzieci gorąco polecamy grę "Lisek Urwisek", która wydaje się dość skomplikowana, ale finalnie zasady są proste i bardzo dobrze bawią się przy tej grze nawet dorośli. Potomac, Szklarnia, 24 godziny – każda z nich wymaga współpracy od każdego uczestnika.

Gry kooperacyjne dają dzieciom poczucie przynależności do grupy, uczą negocjować, dyskutować, współpracować ze sobą tak, by cała grupa mogła odnieść sukces. Podczas tego typu gier dzieciom łatwiej jest radzić sobie z emocjami, bo odpowiedzialność spoczywa na wszystkich, nie tylko na jednej osobie. I w razie przegranej – nie jest to aż tak ciężkie do zniesienia jak w przypadku gier tradycyjnych.