Książki według wieku

Każde dziecko ma inne upodobania w różnych sferach swojego rozwoju. Wpływ na preferencje i wybory dziecka mamy od początku jego życia dobierając rzeczy, którymi jest otaczane. Czytanie to ważna czynność mająca ogromny wypływ na rozwój naszego maluszka. Ważne jest natomiast odpowiednie dobranie proponowanych pozycji do wieku dziecka.

Noworodka i niemowlaka otaczamy książeczkami i kartami kontrastowymi, do obserowania. Maluch widzi tylko wyraźnie kontrasty, początkowo biały i czarny kolor, później czerwony, zółty. Dzięki pokazywaniu ilustracji odpowiednio dobranych do wieku maluszka, wpływamy na prawidłowy rozwój wzroku.

Roczne czy nawet 2-letnie dziecko nie będzie potrafiło skupić uwagi podczas czytania długiej opowieści. Wybierajmy krótkie, proste historyjki, gdzie na jednej stronie książki mamy najwyżej kilka prostych zdań, dzieci w tym wieku lubią bowiem szybko przewracać kolejne strony.
Świetnym pomysłem dla dzieci w tym wieku będą też książeczki do opowiadania - tzw. obserwacyjne. Ponieważ nie mamy w nich tekstu, sami tworzymy fabułę do obrazków, która może się zmieniać w zależności od nastroju a mnogość elementów znajdujących się na stronach książki wpływa pozytywnie na koncentrację i spostrzegawczość. 

Dziecko 3-letnie i starsze będzie już potrafiło skupić uwagę na coraz dłuższych historiach, dla przedszkolaka będzie też miała coraz większe znaczenie fabuła książki podczas gdy młodsze dzieci zwracają uwagę głównie na obrazki. Czytając kilkulatkowi o przygodach "Kici Koci" czy "Pucia" zwrócimy uwagę, że maluch coraz bardziej aktywnie słucha i potrafi odnieść sytuacje z książki do życia codziennego. To także dobry czas aby, przy pomocy książek, zacząć poruszać z dzieckiem trudniejsze tematy, o różnorodności wśród ludzi, akceptacji, miłości. Piękne treści przekażemy dziecku przy okazji wspólnego czytania książek wydawnictwa Entliczek: "Miłość", "Przyjaźń", "Co powiedział mi tata."

Dzieci powyżej 6-go roku życia mają już często częściowo sprecyzowane zainteresowania, sięgają więc po książki w konkretnej tematyce. W naszym asortymecie znajdziecie pozycje dostarczające dzieciom informacji o świecie i wszechświecie a także o tym co dawno za nami, a co bardzo często intryguje dzieci - o dinozaurach. Posiadamy przepięknie wydane Planetarium, Dinozaurium oraz zbiory map wydawnictwa Dwie Siostry.
W tym wieku ważne jest wspieranie poczucia własnej wartości u dziecka, pomocna przy tym będzie z pewnością ksiązka "Jesteś ważny Pinku", która oprócz wartościowych treści ma dla dzieci do wykonania proste zadania, które płyną na pozytywne myślenie o sobie i docenienie, jak wartościowymi są osobami.